Адвокатське об'єднання "Волошин і партнери"

м.Рівне, вул. Лермонтова, 5В

тел./факс: (0362) 62 33 13,
моб.: (067) 800 800 7, (098) 393 39 39

РОГПО « ПРАВОЗАХИСТ »

Ви маєте можливість отримати юридичну консультацію за адресою:

м.Рівне, вул. Лермонтова, 5В

тел./факс: (0362) 62 33 13, моб.: (067) 800 800 7, (098) 393 39 39

Ситуація №1

Жительці м. Рівне в одному з медичних закладів міста відмовили безоплатно зробити рентгенівський знімок. Чи правомірною є відмова?

Думка юриста.

Звичайно, всім відомий той факт, що в Україні існуючі сьогодні державні зобов'язання забезпечення громадян безоплатною медичною допомогою носить декларативний характер, їх рівень не відповідає економічним можливостям держави. Громадяни вже давно прийняли на власні плечі утримання існуючої системи охорони здоров'я.

Стосовно безоплатності медичної допомоги відбувається величезна кількість спекуляцій, в тому числі зі сторони багатьох політичних сил, однак у реальному вимірі гарантії обсягу безоплатної медичної допомоги повинні забезпечуватись відповідними ресурсами, в першу чергу – фінансовими.

Система охорони здоров’я, незважаючи на вкрай недостатній бюджет, функціонує, виконуючи, хоча і викривлено, свої функції. Це є підтвердженням існування великого тіньового обсягу фінансування, який забезпечують пацієнти з власної кишені і який вкрай негативно впливає на рівень доступності медичної допомоги, особливо для незаможних верств населення.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров’я та вищих медичних закладах освіти» від 17 вересня 1996 р. N 1138 встановлено вичерпний перелік з 20 пунктів платних медичних послуг, серед яких косметологічна допомога,

У кожній медустанові «розцінки» на благодійну допомогу різні. Це пов’язано із тим, що керівник лікарні може сам вирішувати, скільки має «коштувати» благодійність від пацієнтів

«Благодійні внески» не варто плутати із платними послугами. За останні лікарі мають право офіційно брати кошти, надавати квитанції, бо це дозволено Кабміном. Пані Тетьоркіна каже, що перелік цей зовсім невеликий:

.

Якщо ж з вас беруть гроші за якусь іншу послугу, то це і є благодійний внесок, від нього, теоретично, ви можете спробувати відхреститись.

– Якщо людина не сплачує благодійний внескок – це не є підставою для того, аби відмовити у наданні послуги. Лікарі ж додають, якщо не хочете сплачувати благодійні внески, вирішуйте це питання не з лікарем, а з адміністрацією закладу.

Однак, я постійно вимагаю показати документ на підставі якого установа має право так нахабно вимагати гроші. Адже, накази є внутрішніми документами та не можуть суперечити чинному законодавству. Або кажу, добре надам вам кошти при умові, що в журналі благодійні внески напишу ’’НА ВИМОГУ УСТАНОВИ СПЛАЧЕНО 30 грн’’ .Зі скандалом, але відстоюю свої права та права своєї малолітньої дитини. Благодійний внесок має бути добровільним та безкорисливим з нашої сторони.А виникає питання? який же він безкорисливий для нашої медицини...Хоча сама пропрацювала в ній 10 років, але ніколи собі не дозволяла так принижувати людей та й себе, як працівника медицини...Мінохорона здоров!я відкрийте очі, а ще хочете мати статус державного службовця. Адже вам пришиватимуть на кожному кроці - корупцію після таких діянь....

У цій структурі зауважують, що фактично це завуальовані платні послуги, розмір яких установи охорони здоров’я встановлюють на свій розсуд. Водночас в АМКУ роз’яснили, що закон не забороняє добровільних спонсорських внесків у будь-яких розмірах, але вимагати їх, наприклад, за УЗІ, рентген, кардіограму або на ліки для операції лікарі не мають права.

У Міністерстві охорони здоров’я запевняють, що вони вже надіслали роз’яснювальні листи на місця, яким головлікарів зобов’язують дотримуватися законів при зборі внесків. Дозволено вивішувати в лікарні оголошення про те, що кожен може, за бажання, здати певну суму на потреби лікарні (натомість видадуть квитанцію із вказівкою прізвища і пожертвуваної суми). Якщо ж лікар вимагає грошей, хворий може поскаржитися (краще письмово) головлікареві або в регіональне управління МОЗ. Як ставляться до благодійних внесків люди, кореспондент «ВЗ» поцікавився у жителів міста Дубна (Рівенська область).