Адвокатське об'єднання "Волошин і партнери"

м.Рівне, вул. Лермонтова, 5В

тел./факс: (0362) 62 33 13,
моб.: (067) 800 800 7, (098) 393 39 39

Ви маєте можливість отримати юридичну консультацію за адресою:

м.Рівне, вул. Лермонтова, 5В

тел./факс: (0362) 62 33 13, моб.: (067) 800 800 7, (098) 393 39 39

Чи має право малолітня особа оформити право на спадщину у вигляді нерухомого майна, коли з моменту відкриття спадщини минуло 5 років, а свідоцтво про право на спадщину вже видано іншому спадкоємцеві?

Думка юриста ГО «ПРАВОЗАХИСНИЙ КОНТРОЛЬ»

Відповідно до ч. 4 ст. 1268 Цивільного кодексу України (надалі – ЦК України) малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа цивільна дієздатність, якої обмежена вважаються такими, що прийняли спадщину.

З даної норми слідує те, що особа, яка не досягла 14-ти років приймає спадщину без подання до нотаріальної контори відповідної заяви про прийняття спадщини.

Однак, частиною четвертою ст. 1269 ЦК України встановлено, що заяву про прийняття спадщини від імені малолітньої, недієздатної особи подають її батьки (усиновлювачі), опікун. Тобто, щойно наведена норма вказує на те, що заява про прийняття спадщини від імені малолітньої особи все ж таки має бути поданою, що породжує певну колізію між статтями кодексу, проте переважна більшість сходиться на тому, що малолітня особа приймає спадщину без відповідної заяви.

Частиною першою ст. 1297 ЦК України встановлено обов’язок спадкоємця, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

У відповідності до ч. 1 ст. 1298 ЦК України свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.

Отже, законом не встановлено обмеження до якого терміну спадкоємець повинен отримати свідоцтво про право на спадщину, встановлений лише момент відліку - після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.

Однак, в даній ситуації вже відбулося оформлення спадщини на одну особу, а тому без звернення до суду з позовом про скасування свідоцтва про право на спадщину до нотаріальної контори та другого спадкоємця не обійтися.

Відразу слід згадати про позовну давність (строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права), яка відповідно до ст. 257 ЦК України становить три роки.

У даному випадку позовна давність минула, хіба що у законних представників малолітньої особи наявні поважні причини пропуску 3-річного строку для звернення до суду, тільки тоді суд зможе захистити порушене право.